Ile lat ma bursztyn? — najstarszy bursztyn i jego historia

Kategoria: Aktualności Dodano: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 5419

Mówiąc bursztyn, mamy zazwyczaj na myśli bursztyn bałtycki, który powstał ponad 40 mln lat temu. Ale bursztynów – rozumianych jako żywica kopalna – jest znacznie więcej. Najstarsze mają ok. 200 mln lat i pochodzą z Alp. O jakieś 100 mln lat młodsze są złoża bursztynu libańskiego i kanadyjskiego.

Dotychczas zbadano i opisano ponad 100 żywic kopalnych, z których każda pochodzi od innego gatunku drzewa macierzystego, powstała w różnym czasie, w różnych warunkach i różnym środowisku. Choć różnią się one między sobą cechami fizycznymi i chemicznymi, wszystkie nazywamy bursztynami, ponieważ są utwardzoną w naturalnych warunkach żywicą. Każda z nich jest na swój sposób piękna i wyjątkowa, ale nie każda nadaje się do obróbki. Najbardziej znane – ponieważ są przydatne dla celów wytwarzania kamieni jubilerskich oraz tworzenia dzieł sztuki i przedmiotów dekoracyjnych – są: bursztyn bałtycki, dominikański, meksykański, birmański i chiński.

Najstarszy spośród nich jest bursztyn birmański datowany na ok. 100 mln lat, który był ceniony i wykorzystywany jako materiał artystyczny już od czasów chińskiej dynastii Han (ok. 200 lat p.n.e.). Ok. 50 mln lat temu powstał bursztyn z Fushun – choć jest wydobywany od początku XX w., jest bardzo ceniony w Chinach i wykorzystywany głównie do tworzenia rzeźb i ekskluzywnej biżuterii. Na trzecim miejscu w tym rankingu wiekowym plasuje się nasz rodzimy bursztyn bałtycki, który powstał ponad 40 mln lat i jest wydobywany przez człowieka już od czasów neolitu (ok. 10 tys. lat p.n.e.). Na 25 mln lat szacowane jest złoże bursztynu dominikańskiego i meksykańskiego, zaś na 20 mln lat bursztynu z Sumatry.

Warto wiedzieć, że nie każda żywica jest żywicą kopalną, a więc nie każda może być nazwana bursztynem. Popyt na ozdoby z bursztynem bałtyckim spowodował, że na rynku pojawiło się wiele żywic młodszych wykorzystywanych do tworzeni imitacji, które nazywamy kopalami. Za granicę wieku rozdzielającą żywice kopalne i kopale przyjmuje się 1 mln lat. Wiek żywic praktycznie użytecznych w jubilerstwie jest znacznie dłuższy od tej granicy i z reguły przekracza kilkanaście milionów lat. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło