Aranżacja stołu — na bursztynowo! — karafki, cukiernice, łyżki

Kategoria: Aktualności Dodano: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 4280

Zdobione bursztynem stopery do wina, karafki, cukiernice czy łyżeczki – pragnienie otaczania się bursztynem również pod postacią przedmiotów użytkowych jest niezmiennie silne. Również i dziś bursztyn – szczególnie w nowoczesnej, designerskiej formie – nadaje stołowi wyjątkowego charakteru.

Bursztynowa zastawa stołowa dawniej…

Bursztyn od zawsze był pożądanym elementem aranżacji stołu – nieodłączną oznaką luksusu i wyznacznikiem zamożności gospodarzy. Jeden z najstarszych dowodów na to, to słynna bursztynowa filiżanka z Hove datowana na ok. 1500 r. p.n.e. (obecnie jeden z najważniejszych eksponatów z epoki brązu w Brighton Museum & Art Gallery) o masie 100 g, wykonana z jednej bryły o masie ok. 400 g.

W bliższej przeszłości zdobione bursztynem elementy zastawy stołowej były popularne w XVII w. – najlepsze pod względem artystycznym wyroby na rynku wykonywała firma Moritz & Stumpf (tak doskonała pod względem technicznym, że to właśnie jej powierzono na początku XX w. rekonstrukcję Bursztynowej Komnaty). Dzięki tym wyrobom odbiorcy na całym świecie ponownie odkrywali piękno i unikatowość skamieniałej żywicy łączonej ze złotem, platyną, kością słoniową, hebanem czy ceramiką.

…i dziś

Pragnienie otaczania się bursztynem jest i dziś żywe, co widać choćby po bogatej ofercie przedmiotów użytkowych, szczególnie zastawy stołowej. Miłośnicy złota Bałtyku nie będą zawiedzeni, znajdą bowiem pełną gamę wyrobów – od zdobionych bursztynem bałtyckim stoperów do wina czy gustownych łyżeczek po karafki, czy patery na owoce z bursztynowymi elementami dekoracyjnymi. I to w różnych stylach: od tych nawiązujących do czasów PRL-u, które – zwłaszcza w dobrym artystycznym wykonaniu są dziś perełką do upolowania na aukcjach internetowych – po współczesne minimalistyczne wzornictwo w srebrze czy stali. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i kunszt twórcy.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło