Aranżacja stołu — na bursztynowo! — karafki, cukiernice, łyżki

Zdobione bursztynem stopery do wina, karafki, cukiernice czy łyżeczki – pragnienie otaczania się bursztynem również pod postacią przedmiotów użytkowych jest niezmiennie silne. Również i dziś bursztyn – szczególnie w nowoczesnej, designerskiej formie – nadaje stołowi wyjątkowego charakteru.
Bursztynowa zastawa stołowa dawniej…
Bursztyn od zawsze był pożądanym elementem aranżacji stołu – nieodłączną oznaką luksusu i wyznacznikiem zamożności gospodarzy. Jeden z najstarszych dowodów na to, to słynna bursztynowa filiżanka z Hove datowana na ok. 1500 r. p.n.e. (obecnie jeden z najważniejszych eksponatów z epoki brązu w Brighton Museum & Art Gallery) o masie 100 g, wykonana z jednej bryły o masie ok. 400 g.
W bliższej przeszłości zdobione bursztynem elementy zastawy stołowej były popularne w XVII w. – najlepsze pod względem artystycznym wyroby na rynku wykonywała firma Moritz & Stumpf (tak doskonała pod względem technicznym, że to właśnie jej powierzono na początku XX w. rekonstrukcję Bursztynowej Komnaty). Dzięki tym wyrobom odbiorcy na całym świecie ponownie odkrywali piękno i unikatowość skamieniałej żywicy łączonej ze złotem, platyną, kością słoniową, hebanem czy ceramiką.
…i dziś
Pragnienie otaczania się bursztynem jest i dziś żywe, co widać choćby po bogatej ofercie przedmiotów użytkowych, szczególnie zastawy stołowej. Miłośnicy złota Bałtyku nie będą zawiedzeni, znajdą bowiem pełną gamę wyrobów – od zdobionych bursztynem bałtyckim stoperów do wina czy gustownych łyżeczek po karafki, czy patery na owoce z bursztynowymi elementami dekoracyjnymi. I to w różnych stylach: od tych nawiązujących do czasów PRL-u, które – zwłaszcza w dobrym artystycznym wykonaniu są dziś perełką do upolowania na aukcjach internetowych – po współczesne minimalistyczne wzornictwo w srebrze czy stali. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i kunszt twórcy.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz