Jak dbać o wyroby z bursztynu?

Kategoria: Aktualności Dodano: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 4361

Wyroby z bursztynu są zawsze na czasie. I to nie tylko piękna, ponadczasowa biżuteria, ale także różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz – jak lampy, uchwyty do mebli lub klamki, które zdobi ten jedyny w swoim rodzaju kamień. Jeśli jednak chcemy cieszyć się wyrobami z bursztynu przez długi czas, to powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Co zatem trzeba zrobić, by zawsze wyglądały jak nowe?

Co przede wszystkim warto wiedzieć o pielęgnacji wyrobów z bursztynu?

Niezależnie od tego, czy mamy biżuterię z bursztynem, czy różnego rodzaju akcesoria wykonane z tego kamienia, to powinniśmy pamiętać o ich systematycznym czyszczeniu. A to dlatego, że bursztyn niestety ma tendencję do matowienia. Może także gromadzić się na nim kurz bądź innego rodzaju zanieczyszczenia. Na szczęście jego pielęgnacja nie jest trudna czy czasochłonna. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim wyrobów z bursztynu nie powinniśmy moczyć w wodzie, ponieważ są podatne na działanie wilgoci i może to sprawić, że kamienie staną się matowe. Do ich pielęgnacji należy używać tylko i wyłącznie szmatki z delikatnego, miękkiego materiału, dzięki czemu nie powstaną na nich nieestetyczne zarysowania. Bursztyn można czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Jednak należy pamiętać o tym, by wcześniej dodać do wody odrobinę mydła i dobrze wycisnąć ścierkę, a dopiero później przetrzeć kamień. Jeśli wyroby z bursztynu są już mocno zanieczyszczone i matowe, to możemy użyć do ich pielęgnacji spirytusu, ewentualnie roztworu na bazie amoniaku. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie biżuterii z tym kamieniem. Najlepiej trzymać ją w zamkniętym pudełku, co zapobiegnie osadzaniu się zabrudzeń. Trzeba także pamiętać o tym, by podczas jej zakładania, unikać spryskiwania jej perfumami bądź innymi środkami kosmetycznymi.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło