Różne barwy bursztynu — dowiedz się, od czego zależy jego kolor

Kategoria: Aktualności Dodano: Komentarz: 0 Wyświetlenia: 4524

Kiedy myślimy o bursztynie, zazwyczaj „widzimy” bryłkę w kolorze koniakowym. Tymczasem znanych i opisanych jest ponad 200 odmian barwnych naturalnego bursztynu bałtyckiego – od jasnożółtej poprzez różne odcienie żółci do barwy białej, niebieskawej, zielonkawej, beżowej i brązowej.



Od czego zależy barwa bursztynu?




Od wielu czynników, które miały wpływ na wypływającą z bursztynodajnych drzew żywicę w procesie jej twardnienia. Barwa i przezroczystość bursztynu zależy od struktury wewnętrznej, czyli od wielkości pęcherzyków powietrza i ich ułożenia. Im większe pęcherzyki i im większa ich liczba, tym bursztyn jest bardziej biały. Tak więc w bursztynie przezroczystym (jasno- i ciemnożółtym) tych pęcherzyków nie będzie w ogóle lub będą pojedyncze i dość duże, w przeświecającym (odcienie żółci) skupienia pęcherzyków gazu będą powodowały zmętnienia, a w nieprzezroczystym powstanie biała, czasem nawet niebieskawa barwa. Kolejna zależność jest związana z procesami geologicznymi – im więcej bursztyn „podróżował” po kontynencie, tym większa jego różnorodność. W jubilerstwie za najbardziej przydatny uznawany jest ten wydobywany w największej na świecie bursztynu kopalni w Jantarnym, ponieważ jest on mało zróżnicowany i najbardziej „przewidywalny”. Artyści oraz miłośnicy piękna bursztynu, którzy szukają wyjątkowości i unikatowości, najwyżej cenią bryłki silnie zróżnicowane. Stąd m.in. duża popularność tzw. bursztynu ziemnego. Występuje on w gamie barw od brązowej do prawie czarnej, zaś w przezroczystych fragmentach jest ona zielonkawa – to efekt zanieczyszczeń substancją organiczną. Wyroby z tą odmianą można znaleźć m.in. w ofercie Bursztynowego Domu.



Barwy naturalne i poprawiane 



Może się to wydać zaskakujące, ale nie wszyscy doceniają bogatą różnorodność odmian barwnych naturalnego bursztynu. Stąd właśnie dość częste zabiegi poprawiania ich walorów estetycznych – szczególnie w produkcji masowej. Najczęściej polegają one na zmianie barwy kamieni mniejszej urody na cytrynową, koniakową, zieloną, czerwoną i wiśniową. Informacja o takiej modyfikacji powinna być podana na metce produktu. 



Cena bursztynu a jego barwa



Jednym z wielu czynników określania ceny bursztynu jest jego barwa – im rzadsza, tym jest on droższy. Najrzadziej występuje bursztyn biały, który stanowi zaledwie kilka procent wydobycia i „od zawsze” był najbardziej pożądany i najwyżej wyceniany. Zawsze też znajdowali się amatorzy na biały bursztyn, ponieważ wierzono, że ma on najwięcej właściwości leczniczych. Do dziś niewiele się pod tym względem zmieniło – za najpiękniejsze bryłki białego bursztynu trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt euro za gram. Obecnie poszukiwane są również rzadko występujące odmiany mleczne i żółte. Bardzo rzadkie są również naturalne odmiany z zabarwieniem niebieskawym, zielonkawym, czerwonawym czy nawet czarnym – to prawdziwe rarytasy dla kolekcjonerów, dlatego raczej trudno ich szukać w wyrobach jubilerskich. 



HASŁO:

O bursztynie mówi się, że to wyjątkowy kamień – jednym z dowodów na tę wyjątkowość jest bardzo bogata różnorodność odmian barwnych. Skąd się biorą barwy w bursztynie i które są najcenniejsze?

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło